Kullanım Amacına Göre Bilgisayar Çeşitleri

Kullanıma sunulmaya başladığı tarihlerden bu güne kadar kullanım amacına göre bilgisayar çeşitleri çıkmaya başlamıştır. Günümüzde halen daha yeni bilgisayar kategorileri oluşmaktadır.

Örneğin son yıllarda teknolojinin gelişmesi ile sadece bilimsel modellemeler ve realistlik renderlar almak gibi konularda kullanılan süper bilgisayarlar çıkmıştır.

Sizin için kısaca tüm bilgisayar türlerini inceledik. Listemiz aşağıdadır.

Kişisel Bilgisayar – PC

Kişisel kullanıma uygun bilgisayarı ifade eder. Günümüzde iki çeşit yapıda kişisel bilgisayar vardır. Birisi IBM uyumlu diğeri Mac uyumlu bilgisayarlardır. Mac bilgisayarlarda aslında PC olmasına rağmen, günümüzde Windows işletim sisteminin çalıştığı kişisel bilgisayarlara PC denilmektedir. Kişisel bilgisayarlar 4 farklı yapıda bulunabilmektedir.

Masaüstü Bilgisayarlar

Sabit bir konsol veya masa üzerine uygun yapıdaki bilgisayarlardır. Taşınıp kaldırılamazlar. Boyutları büyük ve ağır olmasından çevresel faktörlerden daha az zarar görür. Yüksek güç harcarlar ve daha az maliyete sahiptirler. Kasa, klavye, fare ve ekran ayrı olarak bulunur.

Laptop – Notebook

Tüm donanım birimi aynı kasa içerisindedir. Masaüstü bilgisayarlara göre daha az enerji harcar, fakat daha hassastır. 2.el bilgisayar satmak için tıklayınız.

PDA Bilgisayar

Sabit disk yerine flash hafızanın kullanıldığı daha küçük cep boyutlarında yapıya sahip bilgisayardır. Daha çok randevu, not tutmak, internet ve ofis uygulamaları için kullanılır. PalmTop, el veya cep bilgisayarı olarak ta bilinir. Birçok modelde klavye ve fare yerine dokunmatik ekran (touch screen) bulunur.

Akıllı Telefonlar

Günümüzde cep telefonları teknolojisinin gelişmesi ile mobil işletim sistemleri yanı sıra Windows işletim sistemli telefonlar da piyasada yerini almıştır. Bu kategorideki cihazlar da bilgisayarların yaptıkları bir çok işi yapabildikleri için küçük bilgisayarlar olarak değerlendirilmektedir.

Home Theater PC

Ev sinema sistemi bilgisayarı anlamına gelmektedir. Yapısı temelde PC+TV kartı+ Büyük LCD ekran ve gelişmiş ses sisteminden oluşur. Daha çok televizyon izlemek/kaydetmek, DVD, HD, DIVX filmler izlemek, müzik dinlemek veya dijital resim görüntüleme amaçlı kullanılır. Kendilerine has kasa yapıları vardır. Bazılarında uzaktan kumanda ve kasa önünde aydınlatılmış LCD bilgi ekranı bulunur.

Workstation – İş İstasyonu Bilgisayarları

Soldan sağa sırayla iş istasyonu, mainframe ve süper bilgisayar.

Workstationlar

Çok gelişmiş bir işlemciye sahip, belirli bir görevi yerine getirmek için optimize edilmiş bilgisayarlardır. Üzerinde PC lerde olmayan belirli bir iş veya performans için donanım birimleri kullanılır.

Serverlar

Başka bilgisayarlara ağ üzerinden hizmet üretmek amacıyla güçlü işlemci, büyük RAM ve disk boyutları ile yapılandırılmış bilgisayarlardır.

Server Enterprise – Mainframe

Eskiden hayati hesaplamalarda bir oda veya daha büyük kapalı alana sığacak kadar büyük olan bu yapılar günümüzde toplu sunucu yapı (server enterprise) olarak karşımıza çıkmaktadır. Büyük birçok ticari şirkette bu yapı işlemlerin yürütülmesi ve verilerin depolanması gibi görevler için kullanılmaktadır.

Süper bilgisayarlar

Büyük bilimsel çalışmalarda, nükleer enerji araştırmalarında, hareketli animasyonlarda, akışkanların karakteristiklerini hesaplamada ve meteoroloji gibi alanlarda gereken hesaplamalar için kullanılır. Mainframe ile arasındaki fark süper bilgisayarlar işlemci gücüne dayalı tek bir çalışmaya has iken mainframe çoklu kullanıcı yapıya sahiptir. chip.com.tr

İkinci El Alıyoruz.Com İkinci Elde Birinci Marka
Ücretsiz keşif ve fiyatlandırma talebi oluşturun!
× Sana nasıl yardım edebilirim?