İşlemci (CPU) Nedir?

İşlemci (CPU) Nedir

İşlemciler her bir bilgisayarın beyni demektir. Yani bilgisayar içerisinde gerçekleşen tüm fonksiyonların belirlenmesi ve yapılacak olan matematiksel işlemlerin barındırılması CPU sayesinde olur.

Görevini yaparken diğer bilgisayar parçalarına elektronik devreler yoluyla sinyaller gönderir ve bu sayede sistemin hatasız bir şekilde çalışmasını sağlar. Bir bilgisayar ne kadar basit olursa olsun görevini yerine getirebilmek amacıyla mutlaka işlemciye ihtiyaç duyar.

İşlemci Nasıl İcat Edildi?

1970’li yıllarda Intel tarafından geliştirilmiş olan ilk işlemci yarı iletken sistemlerde kullanılma amacındaydı. Ancak sonrasında sistemin geliştirilmesiyle bugünlere kadar geldi. Şu an piyasada işlemci piyasasının yaklaşık olarak % 80’i Intel markası altındadır.

1971 yılında 4004 modeli geliştirilerek piyasaya sürülen işlemciler, silikon bir chip üzerine yerleştirilmişti. Tek yongalı olma özelliğine sahip olan işlemci ilk yıllarda elde etmek istediği başarıyı sağlayamadı. Daha sonrasında 8080 modeli geliştirilerek ürünlerle birlikte piyasaya sürüldü.  Bu model sonrasında işlemci mimarisi artık yerine oturmaya başlamış ve 1979 yılına gelindiğince Intel ile IBM güçlerini birleştirerek yeni sistemi ortaya çıkarmıştı.

İşlemci bir bilgisayarın beynidir dedik. Dolayısıyla firmanız için kullandığınız bilgisayarlarınızın da mutlaka iyi bir işlemciye sahip olması gerekir. Özellikle İkinci El Server Ürünleri satın alınacaksa bu durumda daha seçici olmak gerekir.

İşlemci (CPU) Nedir
İşlemci (CPU) Nedir

İşlemci Nasıl Çalışır?

CPU kelimesini Türkçeye çevirdiğiniz zaman “Merkezi İşlem Birimi” karşılığı ortaya çıkıyor. Yani bu da Türkçe anlamının tam karşılığını ortaya çıkardığı için çalışma sistemi içerisinde büyük bir etkiye sahip olduğunu gösteriyor. CPU’da çalışma mantığı transistörler aracılığı ile sağlanır. Bunlar yarı iletken malzemeler olduğundan dolayı burada üretilen elektrik Matematiksel olarak çevrilir ve devrelere iletilir. Bilgisayarlar 1 ve 0 olarak komut alırlar. Yani devrede elektrik varsa 1 yoksa 0 demektir. İşlemciler bu sistemi kullanarak komut haline getirirler. Komutların net anlaşılabilmesi için her öğeye ayrı bir komut verilmiştir. Yani renkler ve harfler farklı komutlara sahiptir. İşte bu komutların bir arada olduğu ve kapladığı alana da bugün bilgisayarlardaki MB, KB, GB, TB gibi ölçü terimleri kullanılır.

2. el server ürünleri ve farklı donanım ihtiyaçlarını karşılayabilmek amacıyla kurulmuş olan firmamız siz değerli müşterilerine kaliteli ürün ve garantili hizmet desteği sağlamaktadır.

https://ikincielaliyoruz.com

İkinci El Alıyoruz.Com İkinci Elde Birinci Marka
Ücretsiz keşif ve fiyatlandırma talebi oluşturun!
× Sana nasıl yardım edebilirim?