2. EL İŞLEMCİ

İkinci El İşlemci

İşlemci, aynı zamanda Central Process yani merkezi işlem birimi anlamına gelen ve bilgisayarın beyni olarak kabul edebileceğimiz bir sistemdir. Bilgisayar üzerinde yapılan bütün eylemler muhakkak işlemciye uğramak zorundadır.

Klavyenin bir tuşuna basmak, fareyi hareket ettirmek birebir işlemcide gerçekleşen işlemlerdir. İşlemciler ana depolama, giriş çıkış işlemleri ile bilgisayarların veri işleyen ve yazılım komutlarını gerçekleştiren bölüm olma görevini üstelenmektedir. Merkezi işlem birimi aritmetik ve mantıksal işlem yapma yeteneğine sahiptir. İlk işlemciler belli işlemleri, çoğu zamanda yalnızca tek bir işlemi gerçekleştirmek için üretilen sistemlerdir.

1970’lerde mikroişlemcilerin üretilmesiyle işlemcinin kullanım alanları da genişlemeye başlamıştır. Bu sayede şu an kullanılan otomobiller, cep telefonları, bilgisayarlar ve daha birçok üründe bu işlemcilerden kullanılmaktadır.

Ürün Almak İstiyorum

Aşağıdaki Formu Almak İstediğiniz Ürünün Bilgileriyle Doldurarak Gönderirseniz. Almak İstediğiniz Ürün İle Alakalı Ekip Arkadaşlarımız En Kısa Süre İçerisinde Size Bilgi Verecektir.


  Ürün Niteliği :

  Ürün Bilgileri Dokümanı :

  Ürün Satmak İstiyorum

  Aşağıdaki Formu Satmak İstediğiniz Ürünün Bilgileriyle Doldurarak Gönderirseniz. Satmak İstediğiniz Ürün İle Alakalı Ekip Arkadaşlarımız En Kısa Süre İçerisinde Size Bilgi Verecektir.

   Bireysel bilgisayar ve notebook ürün teklifi yapılamamaktadır.


   Ürün Durumu :

   Ürün Resmi :

   Ürün Bilgileri Dokümanı :

   Mikroişlemcilerden biraz bahsedecek olursak; yapısında milyonlarca transistör denilen yarı iletken malzeme bulunan işlemcilerdir. Elektrik sinyalleri bu transistörlerden geçer ve toplama, çıkarma, çarpma ve bölme gibi temel matematiksel işlemlerine dönüştürülür. Bu işlemleri yapan bölüm de ALU (Arithmetic Logic Unit) olarak anılmaktadır.

   İşlemci Ne İşe Yarar?

   Merkezi işlem birimi yani işlemci bilgisayarların beyni niteliğindeki en önemli bileşen olma özelliğine sahiptir. Bilgisayarda yapılmak istenen bütün hareketler ve işlevler işlemci tarafından yapılmaktadır.

   Diğer aygıtlardan gelen verileri matematiksel işlemler yardımı ile işlemekte, sonuca ulaşmakta ve sonucu gerekli yerlere göndermektedir. Tüm bu işlemler, bir saniyeden bile az zamanda gerçekleşmektedir.

   Konunun daha iyi anlaşılabilmesi için örnek verecek olursak; 3 ve 5 sayılarını topla komutu verildiğinde işlemci aritmetik merkezini devreye sokarak, bu işlemi gerçekleştirmekte ve sonucu aktarmaktadır. MP3 dosyaları özel bir yöntemle kodlanmış dosyalardır. Bu dosyaları da açar, işler ve gerekli veriyi ses kartına iletme işlemini yürütür. Böylelikle müzik sesini duymuş oluruz.

   Kısacası, hesaplama veya karar verilmesi gereken her komutta işlemci devreye girer, hesaplama işlemlerinde “aritmetik” karar verilmesi gereken işlemlerde de “mantık” ünitesi devreye girmektedir. Yani verilen komuta göre hareket ederek, istenilen sonuç ortaya koymaya çalışılır.
   Mikroişlemciler açma-kapama anahtarı gibi çalışan milyonlarca transistörden meydana gelmektedir. Bu anahtarların programlanma durumuna göre elektrik sinyalleri bu sistemin üzerinden akmaktadır. İşte bu sinyaller bilgisayarın yaptığı bütün matematiksel işlemlere indirebilmesini sağlamaktadır. Ayrıca, işlemci en basit sayma sistemi olan ikilik düzen yani 0 ve 1 sayılarını kullanmaktadır.

   2. El İşlemci Fiyatları

   Bilişim teknolojilerinde öncü kuruluş olma yolunda ilerleyen firmamız, 2. el işlemci (cpu) alımı ve satışı konusunda profesyonel hizmet vermektedir. Bize getirdiğiniz tüm marka ve model işlemci modellerini satın alıyoruz.

   Firmamız tarafından tüm 2. El işlemci ve diğer ürünler alınmaktadır. Bu alanda, deneyimli teknik ekibe sahip olan firmamız ile iletişime geçerek, 2. el işlemci ve diğer tüm ikinci el elektronik ürünler hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz.
   https://ikincielaliyoruz.com/urun/ikinci-el-bilgisayar-urunleri/