4 Çevresel Faydası ile Yenilenmiş 2.El Bilgisayar Kullanmak!

4 Çevresel Faydası ile Yenilenmiş 2.El Bilgisayar Kullanmak!

Küresel ısınma ve ürettiğimiz elektronik atıkların miktarı son yıllarda çevresel açıdan oldukça dikkat çeken konular arasındadır. Elektronik ürünleri satın alırken harcama seçimlerimizi artık gözden geçirmemiz gerekiyor. Yeni bir bilgisayar veya sunucu alırken iki seçeneğimiz olduğunu unutmayalım: sıfır veya yenilenmiş!

İnsanlar yeni bir bilgisayar alırken sıfır ürün satın almanın çevresel açıdan zararlı olduğunu düşünmeyebilir ve aynı şekilde yenilenmiş bilgisayarların çevre dostu bir seçenek olduğu hakkına muhtemelen daha az bilgi sahibidir. Ancak bu yazımız ile bilgisayar ve server gibi ürünlerin yeniden kullanılmasının faydalarını tek tek sıralayarak bu konuda daha fazla duyarlılık yaratmayı hedefliyoruz.

Türkiye’de & Dünyada Elektronik Atık İstatistiği

2014 yılında hazırlanan Birleşmiş Milletler Elektronik Atık İzleme Raporuna göre dünyada yıllık yaklaşık 42 milyon ton elektronik atık ortaya çıkmıştır. Kaynak: eadg.org.tr

Dünyada en fazla elektronik atık üreten ülkeler;

  1. Yıllık 7 milyon ton ile ABD ilk sırada yer alıyor,
  2. Arkasından 6 milyon ton ile Çin 2. sıradan geliyor,
  3. 2.2 milyon ton atıkla Japonya 3.sırada,
  4. Türkiye ise 503 bin ton ile Dünya sıralamasında 17. sırada.

Yukarıdaki istatistikler de göz önüne alındığında yenilenmiş bir bilgisayar satın almanın şaşırtıcı şekilde çevre üzerinde birçok olumlu etkisi olacağını tahmin etmek daha kolay olabilir.

Yenilenmiş Bilgisayar Kullanmanın Çevresel Faydaları

1. Karbon Ayak İzinizi Azaltın

Bilgisayarı oluşturan parçalar, üstün teknoloji ürünleridir ve kolayca ele edilemezler. Sıfır bilgisayar veya sunucu parçaları yapmak için kayda değer miktarda ham madde gerekir ve bu malzemeler uzun, karmaşık bir tedarik zincirinden gelir.

Dünyanın her yerinde, bilgisayar yapmak için gerekli ham maddeleri elde etmek ve daha sonra bunları üretim yerine taşımak için çeşitli araçlar, kaynaklar ve fazlaca enerji kullanılıyor. Yeni bir bilgisayar alırken, karbon ayak izimiz çok fazla olmaktadır. Bu nedenle yenilenmiş bilgisayar tercih ederek daha az karbon salınımına katkı sağlayabilirsiniz.

2. Sabit Üretim = Sabit Kirlilik

İstatistikler her 2-3 yılda bir, yeni bilgisayar satın alma eğiliminde olduğumuzu gösteriyor. Bu da bilgisayarların sürekli üretilmeye devam etmesi gerektiği anlamına geliyor. Üretim de, hava ve su kirliliği gibi birçok zararlı yan ürün oluşturur.

Bilgisayar üretimi için sürekli talep, montajı ve nakliyesi için güç gerekir ve bu esnada kullanılan tüm araçlar sera gazlarındaki artışa katkıda bulunmaktadır.

3. Yenilenmiş Bir Bilgisayar Kısa Ömürlü Değildir

Bir bilgisayar yenilendiğinde, o cihazın ömrü de uzar. Genellikle bilgisayar yenileme aşamaları, fabrika ayarlarına döndürme, donanımın temizlenmesi ve test işlemlerinden meydana gelir.

Buna 1 yıl Longline garantisi de eklerseniz yenilenmiş bilgisayarınızın ömrünün ne kadar uzun olacağı sizin kullanımınıza kalmış olacaktır.

4. Zehirli Atık

Bilgisayarlarımızdan kurtulduğumuzda, çöplüğe atılıyorlar ve bu çevre için yıkıcı sonuçlar doğuruyor, çünkü bu cihazlar kurşun, alev geciktiriciler ve krom gibi toksik bileşenlerle doludur!

Bu toksik atıklar çevreye, hayvanlara ve insanlara ciddi zararlar verebilir. Zehirli atık toprağa sızabilir ve suyu kirletebilir; toksik atıklar temas eden her canlıya ciddi bir tehdit oluşturuyor.

Artık bilgisayar üretiminin çevresel zararları hakkında daha fazla bilgi sahibiyiz…

Bu sebepler yüzünden sıfır cihaz alımını azaltıp, yeniden kullanımı öneriyoruz.

Bazılarımız yenilenmiş bir bilgisayar satın alma konusunda şüpheci olabilir, çünkü donanımın kaliteli olamayacağından veya birkaç ay içinde değiştirmek gerekeceğinden endişelenirler. Ama işini ciddiye alan bir satıcıdan satın alırsanız, durum böyle olmayacaktır. Yenilenmiş 2.El Bilgisayar ürünlerini ve parçalarını bizden temin edebilirsiniz.

Garantili ikinci el bilgisayar ve ikinci el sunucu ürünlerini firmamızdan temin edebilirsiniz.

İkinci El Alıyoruz.Com İkinci Elde Birinci Marka
Ücretsiz keşif ve fiyatlandırma talebi oluşturun!