2. EL TARAYICI

İkinci El Tarayıcı (Scanner)

Tarayıcı (Scanner) Nedir? Ne İşe Yarar?

Optik sürücü olarak adlandırılan, ışığa duyarlı veri depolama medyalarından veri okumak ya da bu medyalara veri yazmak amacıyla kullanılan bilgisayar donanım parçalarıdır. Üç temel optik disk türü vardır. Kişisel bilgisayarlarda kullanılan optik sürücüler şu şekilde sıralanabilir;

CD (compact disk), DVD (digital versatile disk / dijital çok yönlü disk) ve BluRay (mavi lazer teknolojili disk)’dir. CD-ROM / DVD-ROM sürücü; CD / DVD medyalarındaki verileri okuyabilir. Bu medyaların yazılabilir ve yeniden yazılabilir çeşitleri üzerine veri yazılması söz konusudur.

Ürün Almak İstiyorum

Aşağıdaki Formu Almak İstediğiniz Ürünün Bilgileriyle Doldurarak Gönderirseniz. Almak İstediğiniz Ürün İle Alakalı Ekip Arkadaşlarımız En Kısa Süre İçerisinde Size Bilgi Verecektir.


  Ürün Niteliği :

  Ürün Bilgileri Dokümanı :

  Ürün Satmak İstiyorum

  Aşağıdaki Formu Satmak İstediğiniz Ürünün Bilgileriyle Doldurarak Gönderirseniz. Satmak İstediğiniz Ürün İle Alakalı Ekip Arkadaşlarımız En Kısa Süre İçerisinde Size Bilgi Verecektir.

   Bireysel bilgisayar ve notebook ürün teklifi yapılamamaktadır.


   Ürün Durumu :

   Ürün Resmi :

   Ürün Bilgileri Dokümanı :

   Tarayıcı içerisinde CCD optik algılayıcı, yansıyan ışığı CCD üzerine toplayan lens, yansıyan ışığı CCD üzerine taşıyan aynalar ve bu sistemi yatay düzlemde ileri-geri hareket ettiren adım motorları yer alır.

   Tarayıcı (Scanner) Türleri Nelerdir?

   Tarayıcılarda birçok çeşit bulmak mümkündür. İşlevsel yazıcı türlerinde bütünleşik olarak yer alan tarayıcılar, yalnızca tarayıcı özelliği bulunan ve genel olarak A4 boyutundaki kağıtları tararken tercih edilen tarayıcılar (flatbed) ve küçük boyutlardaki belgelerde tarama işlemini yapabileceği el tarayıcıları bulunmaktadır.

   El Tarayıcıları

   Küçük olan fotoğraf ve yazıları hızlı bir şekilde tarayan tarayıcı türleridir. Normal tarayıcılardan daha küçük ve ucuz olan bu tarayıcı türü elde taşınabilmektedir. Bu nedenle, kullanımı oldukça kolaydır.

   Düz Yataklı Tarayıcılar

   Düz yataklı tarayıcı türü fotokopi makinesiyle benzerlik gösterir. Taranacak olan belge tarayıcının cam yüzeyine yerleştirilir.

   Tamburlu Tarayıcılar

   Tamburlu tarayıcı türleri oldukça gelişmiştir. Masaüstü yayıncılıkta ve modern baskı sistemlerinde tercih edilir. Genellikle gazetelerin, dergilerin, broşürlerin resimlerinin hazırlanmasında yaygın biçimde kullanılır.

   Bu tarayıcı türünün adı, üstüne montelenen ve yazılı dokümanı aktarmaya yarayan şeffaf akrilik silindirden gelir. Tamburlu tarayıcı türünün belirgin özelliklerinden biri, aralık boyutunu ve taradığı belge örneğinin boyutunu kontrol kabiliyetidir.

   Diğer Tarayıcı Çeşitleri;

   • Film tarayıcıları (dia ve negatifleri sayısallaştırmak için)
   • Çoklu belge tarayıcıları (ADF)
   • Tekli sayfa beslemeli tarayıcılar (Sheetfeed)
   • Planeter tarayıcı (kitap tarama amaçlı)
   • Robotik tarayıcılar (kitap tarama amaçlı)