2. EL OPTİK SÜRÜCÜ

İkinci El Optik Sürücü

Optik Sürücü Nedir?

Optik sürücü olarak adlandırılan, ışığa duyarlı veri depolama medyalarından veri okumak ya da bu medyalara veri yazmak amacıyla kullanılan bilgisayar donanım parçalarıdır. Üç temel optik disk türü vardır. Kişisel bilgisayarlarda kullanılan optik sürücüler şu şekilde sıralanabilir;

CD (compact disk), DVD (digital versatile disk / dijital çok yönlü disk) ve BluRay (mavi lazer teknolojili disk)’dir. CD-ROM / DVD-ROM sürücü; CD / DVD medyalarındaki verileri okuyabilir. Bu medyaların yazılabilir ve yeniden yazılabilir çeşitleri üzerine veri yazılması söz konusudur.

Ürün Almak İstiyorum

Aşağıdaki Formu Almak İstediğiniz Ürünün Bilgileriyle Doldurarak Gönderirseniz. Almak İstediğiniz Ürün İle Alakalı Ekip Arkadaşlarımız En Kısa Süre İçerisinde Size Bilgi Verecektir.


  Ürün Niteliği :

  Ürün Bilgileri Dokümanı :

  Ürün Satmak İstiyorum

  Aşağıdaki Formu Satmak İstediğiniz Ürünün Bilgileriyle Doldurarak Gönderirseniz. Satmak İstediğiniz Ürün İle Alakalı Ekip Arkadaşlarımız En Kısa Süre İçerisinde Size Bilgi Verecektir.

   Bireysel bilgisayar ve notebook ürün teklifi yapılamamaktadır.


   Ürün Durumu :

   Ürün Resmi :

   Ürün Bilgileri Dokümanı :

   Optik Disk Sürücüsü Nedir?

   Optik sürücüler dakikada 1,600 ile 4,000 devir arasında dönerler. Hızın artması daha hızlı veri alımı anlamı taşır. Optik bir sürücü ile uyumluluğu yakalamak için tüketiciler optik ortam satın almadan önce kullanım kılavuzunu incelemelidir.

   CD ROM Nedir?

   CD-ROM’a yaygın olarak CD denmektedir. İngilizce bir terim olan Compact Disc Read-Only Memory sözcüklerinin baş harflerinden oluşturulmuş kısaltmadır. Bilgi ve verileri kalıcı olarak depolamaya yarayan elektronik kayıt cihazıdır. Verilerin yazılması ve okunması, zayıf bir lazer ışınının yansımasıyla meydana gelmektedir.

   DVD RAM Nedir?

   DVD, CD-ROM görünümünde elektronik kayıt ortamı olarak tanımlanır. İngilizce, Digital Versitale Disc (Çok Amaçlı Sayısal Disk) anlamını taşımaktadır. CD’ye göre çok daha yüksek kayıt kapasitesine sahiptir. Gündelik yaşamda, DVD üzerine kaydedilmiş video ve film anlamında kullanılmaktadır.

   Blu-ray Nedir?

   Blu-ray yeni nesil optik disk formatıdır. Blu-ray yüksek çözünürlüklü videoların tek bir diskte tutulabilmesi için büyük miktarda veri depolamaya yardımcı cihazdır. Tek tabakalı disk 25 GB’lık kapasitesi ile iki saatten fazla HDTV kalitesinde görüntü ve 13 saat civarında standart çözünürlüklü görüntü saklama özelliğine sahiptir. Çift tabakalı Blu-ray ise 50 GB veri depolama kapasitesine sahiptir.